Druhé setkání s lektory v rámci projektu Další vzdělávání mezinárodně

Ve středu 11. prosince 2013 proběhlo v příjemné atmosféře druhé setkání s lektory, kteří jsou zapojeni do projektu Evropské rozvojové agentury s názvem Další vzdělávání v možnostech mezinárodní spolupráce.

Projekt se snaží zvýšit ve Středočeském kraji povědomí o mezinárodních dotačních programech. Cílem projektu je nejen informovat lidi pracující ve veřejné a neziskové sféře, co jim tyto programy mohou přinést, na co jsou zaměřeny a čím se liší od dotací v rámci českých operačních programů, ale především je naučit, jak do mezinárodních projektů mohou jednoduše zapojit svou organizaci a motivovat je k tomu, aby se začali o tyto možnosti aktivně zajímat. Během projektu bude vyškoleno osm lektorů, kteří budou informace o mezinárodních programech dále zprostředkovávat zájemcům ve Středočeském kraji.

100_8253 100_8243 100_8254

Setkání mělo organizační část, kdy se zástupci ERA s lektory domlouvali na dalším postupu a organizaci seminářů, které proběhnou ve Středočeském kraji na jaře 2014, a dále se neslo především ve znamení nových dotačních programů, které jsou v současné době vyhlašovány na rozpočtové období 2014 – 2020.

Na setkání byl představen program zaměřený na vzdělávání a práci s mládeží Erasmus+, program zaměřený na podporu podnikání, vědy a výzkumu Horizon2020, dále Program EU pro zaměstnanost a sociální inovace a také program Kreativní Evropa zaměřený na podporu kreativních odvětví a audiovize. Prezentace k těmto programům si můžete stáhnout zde. Vzhledem k tomu, že výzvy v těchto programech jsou vyhlašovány právě v těchto dnech, proběhne před spuštěním pilotních seminářů ve Středočeském kraji ještě jedno setkání s lektory, kde budou ujasněny přesné podmínky podávání žádostí v těchto programech.

Odpolední část setkání byla věnována praktickému nácviku dovedností spojených se zapojováním do mezinárodních projektů. Lektoři se rozdělili do skupinek a dostali do rukou reálnou nabídku spolupráce na projektu zpracovanou španělským vedoucím partnerem. Úkolem bylo vyčíst z nabídky důležité informace o projektu a ty prezentovat tak, aby se jejich imaginární nadřízený mohl na jejich základě rozhodnout, zda se do projektu zapojí, či nikoli. Lektoři se shodli, že důležité je především tematické zaměření projektu a jeho přínos, ale je třeba také klást důraz na finanční podmínky programu (především míra spolufinancování) a s vedoucím partnerem vyjednávat o konkrétní roli české organizace. Druhým úkolem pro lektory bylo sestavení rozpočtu pro tento mezinárodní projekt na základě přidělené částky a nutných aktivit. Na konci dne bylo připraveno občerstvení, při kterém došla řeč např. na role vedoucího a řadového partnera, administrativní náročnost mezinárodních projektů nebo na tematickou šíři podporovaných aktivit.

Všem zapojeným lektorům děkujeme za jejich účast a cenné připomínky a těšíme se na třetí setkání na začátku příštího roku.

 

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

pixelstats trackingpixel
Příspěvek byl publikován v rubrice Evropská rozvojová agentura. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.