ERA představila možnosti sociálních inovací v ČR

esf_eu_oplzz_Červenápodpora_horizont_CMYK

V rámci projektu Soudobé trendy a sociální inovace v oblasti dlouhodobé a přímé péče, který je spolufinancován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR, se 25. března uskutečnil seminář na téma „Přenosy sociálních inovací do ČR: výhody a limity těchto procesů.

Cílem semináře bylo zástupcům neziskového sektoru a osobám pečující o osobu blízkou představit různé příklady sociálních inovací, které lze aplikovat i v oblasti dlouhodobé a přímé péče. Ústředním tématem byla otázka komunitního přístupu a využití nových trendů v sociální péči. Seminář tím navázal na výstupy a zkušenosti, které jsou výsledkem spolupráce českých a zahraničních partnerů projektového konsorcia.

Dopolední program se zaměřil na představení sociálních inovací z různých oblastí společenského života. Cílem bylo inspirovat účastníky a poukázat na různé možnosti, jak lze aplikovat sociální inovace i v oblasti dlouhodobé a přímé péče. Vít Masare z hnutí Auto*Mat představil význam lobbingu  a aktivismu ve společnosti, Pavla Pijanová z Člověka v tísni naopak  hovořila o využití sociálních inovací v rozvojových zemích. Sociální inovace zasadila do teoretického kontextu ředitelka Centra inovačních studií Annou Kadeřábková a poukázala na základní atributy úspěšnosti přenosu sociálních inovací.

Druhý tematický blok se zaměřil na příklady zapojení komunity v oblasti sociální péče, a to zejména v oblasti spolupráce či podnikání. Pln energie a optimismu představil Michael Čihák práci Komunitního centra Prádelna a úspěchy v posilování v mezigeneračním dialogu na území pražského Smíchova. Různé modely sociálního podnikání představili zástupci Domova Sue Ryder, Fokus Praha,  P3- People, Planet, Profit,  Green Doors či Cestovní agentury Bezbatour.  Jan Dominik z Domova Sue Ryder hovořil o charitativních obchůdcích, Michal Dolejš o tréninkové kavárně Mlsná Kavka (Green Doors, o.s.), Michal Prager o aktivitách Cestovní agentury Bezbatour, Kateřina Hlatká o sociálních podnicích Fokusu Praha a Petra Francová z P3- People, Planet, Profit porovnala úroveň sociálního podnikání v ČR a ve Velké Británii.

O přístupu k sociálnímu podnikání z pohledu veřejné správy hovořila i místostarostka městské části Prahy 2 Kateřina Jechová, která poukázala na podporu sociálního podnikání a inovací ze strany městské části Praha 2.

Tímto bychom Vás rádi pozvali na workshop, který se uskuteční 25. a 26. dubna, který se zaměří na přenos zkušeností ze zahraničí v praxi. Cílem bude aplikovat komunitní přístup v českým podmínkách.

Pozvánku na tuto akci naleznete zde.

 

IMG_4376

 

Těšíme se na Vás
ERA

 

pixelstats trackingpixel
Příspěvek byl publikován v rubrice Evropská rozvojová agentura. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.